night time cooking

night time cooking

sobota, 14 kwietnia 2012

Makaron szpinakowy z sosem śmietanowym, polędwiczkami z udek z kurczaka, bekonem, cukinią, brokułem i marchewką .

      Ile można jeść piersi z kurczaka?! Ostatnio zakochałem się w polędwiczkach z udek z kurczaka. W jednym kawałku mięsa możemy znaleźć co najmniej 3 mięśnie, których używał za życia kurczak. Oznacza to, że każdy z nich smakuje inaczej. Mięso jest soczyste i naprawdę pyszne. Dodatkowym plusem jest to, że nie musimy trybować mięsa ze zwykłego udka, no i jeszcze jeden plus - bez problemu można je kupić bez skóry! :) Skóra zawiera dużo tłuszczu dlatego ja często ją zdejmuję przed smażeniem czy pieczeniem drobiu. Cena też jest dobra - za kg tego przysmaku w sklepie zapłacimy jakieś 12 PLN - więc jest dużo tańsze od piersi :)
Dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić przepisem na makaron szpinakowy z sosem śmietanowym, polędwiczkami z udek z kurczaka, bekonem, cukinią, brokułem i marchewką .




Potrzebne produkty - na 4-5 porcji:
- makaron - ja użyłem szpinakowego, ale każdy inny też będzie dobry.
- około 400 gr polędwiczek z udek z kurczaka
- kilka cienkich plastrów bekonu
- 1 cukinia
- 2 średnie marchewki
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 biała cebula
- 1 czerwona cebula
- 1 brokuł
- koperek świeży, natka pietruszki
- śmietana 12% - 250 ml
- słonecznik
- sezam
- zioła prowansalskie
- pieprz, sól - sos sojowy opcjonalnie

Sposób przygotowania:

Mięso:

Dokładnie myjemy i pozbywamy się niechcianych kawałków tłuszczu lub błon. Kroimy w niewielkie kawałki. Wrzucamy do miski. Doprawiamy pieprzem i sosem sojowym lub solą. Dodajemy sezam i wszystko dokładnie mieszamy. Mięso smażymy na rozgrzanej patelni. Do podsmażonego kurczaka dodajemy pokrojone w drobne kawałeczki paski bekonu. Mięso powinno się zarumienić jak na zdjęciu poniżej:




Mięso przekładamy do większego garnka - takiego, aby zmieściły się nam też warzywa z sosem i makaron.

Warzywa:

Wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Rozdrabniamy według uznania - w kostkę, słupki czy inne :) Pamiętajcie, że najpierw smażymy najtwardsze warzywa - czyli zaczynamy od marchewki, następnie seler i na końcu cukinia. Po dodaniu warzyw do kurczaka podlewamy wszystko odrobiną bulionu lub wody tak, aby warzywa mogły się międzyczasie podgotować. Do tego wszystkiego dodajemy wcześniej zblanszowany brokuł (blanszowanie - w osobnym garnku - kwiaty brokuła / florety wrzucamy na 3 minuty do wrzącej, osolonej wody i odcedzamy). Kiedy warzywa już zmiękną (nie mają się rozgotować, ale być półtwarde), w osobnym naczyniu mieszamy śmietanę z sosem z mięsa i warzyw - tak zahartowaną śmietanę łączymy z mięsem i warzywami. Na końcu dodajemy wcześniej ugotowany makaron i mieszamy wszystko. Pamiętaj, aby makaron ugotować na półtwardo gdyż podczas łączenia go z sosem na pewno jeszcze zmięknie, a nie chcemy, aby zrobił się całkiem miękki i rozlazły. Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki i koperek. Korygujemy doprawienie solą i pieprzem - jeżeli musimy i możemy nakładać.

Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz