night time cooking

night time cooking

sobota, 14 kwietnia 2012

Niewielkie przekąski z ciasta francuskiego

      Jak wszyscy wiemy ciasto francuskie jest bardzo pracochłonne do zrobienie. Dlatego (chyba jak każdy kto nie ma za dużo wolnego czasu) polecam kupowanie gotowego ciasta francuskiego w rolkach. Ja swoje "lenistwo" tłumaczę sobie tym, że "kupne" ciasto francuskie zawiera mniej masła - więc teoretycznie jest mniej tłuste -> czyli zdrowsze dla mnie :) Ale to tylko moje tłumaczenie bo jak wszystkim wiadomo ciasto francuskie nie należy do najlżejszych i najchudszych ciast więc nie należy jeść go za dużo... ;) Dzisiaj chciałbym zaproponować dwie przekąski: koreczki z ciasta francuskiego nadziewane sałatką ziemniaczaną oraz kapuśniaka z sezamem i ziołami. Poniżej znajdziecie szczegóły dotyczące potrzebnych produktów, sposobu przyrządzenia oraz (mam nadzieję) przydatne zdjęcia na których widać to czego nie opisałem w tekście :)

1. Koreczki z ciasta francuskiego nadziewane sałatką ziemniaczaną:

Potrzebne produkty:

- rolka ciasta francuskiego
- ziarna słonecznika
- sezam
- odrobina mleka - do posmarowania ciasta
- świeży koperek
- sałatka ziemniaczana - przepis na sałatkę ziemniaczaną podawałem już wcześniej i możecie znaleźć go tutaj:

http://nighttimecooking.blogspot.com/2012/03/saatka-dla-ziemniakozercow.html

Sposób przygotowania:

Rolkę ciasta francuskiego schłodź w lodówce. Następnie rozwiń na blacie tak, aby całość leżała równo.




Następnie gładkim nożem (z gładkim ostrzem) podziel arkusz ciasta na pionowe paski. Szerokość pasków to około 1-1,5 cm. Po podzieleniu arkusza na paski przedziel go jeszcze raz,ale tym razem cięciem poziomym na pół. Powinny powstać paski o długości około 12 cm i szerokości 1-1,5 cm. Każdy pasek posyp swoimi ulubionymi ziołami. Ja użyłem ziół prowansalskich oraz tymianku.Następnie dodaj po kilka ziaren słonecznika oraz odrobinę sezamu. Na zdjęciu poniżej pokazane zostało jak mniej więcej powinno to wyglądać :)


Paski ciasta francuskiego posypane ziołami,słonecznikiem i sezamem gotowe do zwinięcia

Kolejnym krokiem jest zwinięcie wcześniej przygotowanych pasków ciasta. Zwijać należy delikatnie tak, aby ciasto nie zwinęło się w ciasny rulon. Jednocześnie należy pilnować, aby podczas zwijania nie wypadły nam ze środka ziarna słonecznika, sezam oraz zioła.




Teraz będzie trzeba trochę pobrudzić ręce - a dokładnie jeden palec ;) Zamocz kciuka w mleku. Spowoduje to, że ciasto nie będzie lepić Ci się do palca. Następnie zmoczony kciuk wciśnij w zwinięte ciasto francuskie - tak jak to zostało pokazane na zdjęciu poniżej.


A teraz trochę zabawy w garncarza :) Po wyciągnięciu kciuka z ciasta musisz uformować z nich coś na kształt krzywego garnka...Nie wiem jak to opisać - patrz zdjęcie poniżej :)


Tak przygotowane koreczki posmaruj odrobiną mleka, włóż do rozgrzanego piekarnika i piecz przez około 25-30 min w temperaturze 180'C do zarumienienia się ciasta. Ważne jest, aby piekarnik był rozgrzany gdyż wtedy ciasto lepiej i równiej rośnie.Po wyciągnięciu z piekarnika powinny wyglądać tak:



Znowu wracamy do "techniki kciuka" czyli robimy dokładnie to samo co chwilę wcześniej, ale tym razem bez nawilżania palca w mleku. Postaraj się wciskać kciuka delikatniej niż przy nieupieczonym cieście. Ze względu na dużą ilość warstw ciasta (typowe dla ciasta francuskiego) nasze koreczki mogą być kruche więc nie trzeba używać aż tyle siły co przy "surowym".

"Technika kciuka" :)





















Po wciśnięciu środka, do którego będziemy nakładać farsz, nasze koreczki powinny wyglądać tak:


Na koniec nakładamy farsz do środka, posypujemy odrobiną umytego wcześniej i posiekanego koperku, słonecznika i sezamu. Można dodać odrobinę sosu sojowego, ale to już jeżeli ktoś lubi :) Efekt końcowy poniżej:



Oczywiście do koreczków możesz wykorzystać nadzienie jakie chcesz - tuńczyk z majonezem, pasta jajeczna, krewetki koktajlowe z sosem słodko-kwaśnym....i tysiące innych, które tylko sobie wymyślisz :)

--------------------------------------------------------------------------------------------

2. Kapuśniaka z sezamem i ziołami.

Potrzebne produkty:

- rolka ciasta francuskiego
- 800 gr kiszonej kapusty
- 1 cebula biała
- 1 cebula czerwona
- boczek wędzony - opcjonalnie :)
- sos sojowy - opcjonalnie
- sezam
- zioła prowansalskie lub inne jakie lubisz
- odrobina mleka do posmarowania ciasta

Sposób przygotowania:

Farsz:

Cebulę obieramy, płuczemy i rozdrabniamy w kostkę. Podsmażamy "bez koloru" na oleju - "bez koloru" gdyż chcemy z niej wydobyć naturalną słodycz. Zarumieniona lub spalona cebula jest gorzka.Kapustę kiszoną kładziemy na desce do krojenia i kilkoma ruchami noża rozdrabniamy ją. Nie chodzi o to żeby ją posiekać. Rozdrobnioną kiszoną kapustę dodajemy do podsmażonej cebuli. Wszystko mieszamy i podsmażamy. Dodajemy odrobinę pieprzu i ziół. Na koniec zamiast soli dodajemy sos sojowy - jest znacznie zdrowszy niż sól, ale jeżeli go nie lubisz po prostu użyj zwykłej soli. Tak przygotowany farsz studzimy. Ciasto francuskie nie lubi ciepłych nadzień - szybko mięknie i trudniej jest je uformować w pożądany kształt.

Opcjonalnie do farszu możesz dodać boczek wędzony - jeżeli lubisz :)

Formowanie kapuśniaków

Ciasto schłodź w lodówce. Podobnie jak w poprzednim przepisie rozwiń rolkę na równy blat, tak aby leżała równo. Następnie podziel arkusz ciasta na pięć w miarę równych pasów - patrz zdjęcie poniżej:




Następnie na środkową część pasa połóż 1 lub 2 łyżki stołowe farszu z kiszonej kapusty.




Po nałożeniu farszu złóż najpierw jeden koniec pasa, a następnie drugi - na zakładkę. Tak przygotowane ciasto z farszem połóż na papier do pieczenia na blaszce. Jak już uformujesz odpowiednią ilość kapuśniaków, nożem z gładkim ostrzem ponacinaj górną część kapuśniaka - tak jak na zdjęciu:




Następnie posmaruj ponacinaną powierzchnię mlekiem.




Na koniec dodaj sezam i zioła.




Wkładasz blachę do nagrzanego wcześniej piekarnika i pieczesz przez około 25-30 min w temperaturze 180'C do zarumienienia się ciasta. Uwaga! Kapuśniaki muszą przestygnąć przed ich zjedzeniem. Uważajcie przy pierwszym gryzie gdyż można się sparzyć - farsz z kapusty dosyć długo stygnie.

Tak to wygląda po upieczeniu :)






Powyższy przepis dotyczy większych porcji - wielkości bułki. Kapuśniaki są doskonałą przekąską podczas imprez, dlatego jeżeli chcesz możesz uformować kapuśniaki wielkości krakersa. Wystarczy tylko pociąć arkusz ciasta francuskiego na pasy o szerokości około 2,5 cm i przeciąć go wzdłuż tak, aby długość pasa wynosiła około 12 cm. Dalsze czynności jak wyżej w zmniejszonych ilościach :)

Życzę smacznego :)


1 komentarz: